Na podstawie dostępnej literatury oraz artykułów zamieszczonych na łamach częstochowskich dzienników powstał dział historii miasta Częstochowy, w którym przedstawione zostały najważniejsze i najbardziej istotne wydarzenia. Został on podzielony na jedenaście okresów aby ułatwić naw. wszystkim internautom. _____________________________________________________________________ 01. PIERWSZE WZMIANKI, POCZĄTKI MIASTA 02. CZĘSTOCHOWA ZA PANOWANIA JAGIELLONÓW 03. ZA PANOWANIA WAZÓW, POTOP SZWEDZKI 04. CZĘSTOCHOWA W LATACH 1668-1772 05. ROZBIORY POLSKI, KS. WARSZAWSKIE 06. ROZKWIT MIASTA W XIX WIEKU 07. I WOJNA ŚWIATOWA 08. OKRES MIĘDZYWOJENNY 09. II WOJNA ŚWIATOWA 10. CZĘSTOCHOWA W II POŁ. XX WIEKU 11. CZASY WSPÓŁCZESNE
Na podstawie dostępnej literatury oraz artykułów zamieszczonych na łamach częstochowskich dzienników powstał dział historii miasta Częstochowy, w którym przedstawione zostały najważniejsze i najbardziej istotne wydarzenia. Został on podzielony na jedenaście okresów aby ułatwić naw. wszystkim internautom. _____________________________________________________________________
Kopiowanie, reprodukowanie oraz wykorzystywanie tekstów w całości (bądź ich fragmentów) w innych mediach, bez uprzedniej, pisemnej zgody jest surowo zabronione. Nie bierzemy odpowiedzialności za zamieszczone przez nas informacje oraz za decyzje i konsekwencje jakie Odwiedzjący podejmą na ich podstawie. Na podstawie dostępnej literatury oraz artykułów zamieszczonych na łamach częstochowskich dzienników powstał dział historii Częstochowy, w którym przedstawione zostały najważniejsze i najbardziej istotne wydarzenia. Mamy nadzieję, że nasz serwis jest dobrym niezależnym źródłem wielu informacji i będzie stanowił kompendium wiedzy o Częstochowie dla wszystkich internautów. Ostatnia modyfikacja: 2012.02
1991.05.01 W bazylice jasnogorskiej po mszy świętej w intencji ludzi pracy i złożeniu kwiatów pod tablicą ufundowaną w latach stanu wojennego przez NSZZ "Solidarność" na Jasnej Górze odbyło się nabożeństwo inaugurujące I Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater". Liturgię sprawował przeor Jerzy Tomziński a udział wzięli wojewoda i prezydent naszego miasta. Podczas festiwalu wydarzeniem stało się prawykonanie "LaudateDominum" autorstwa Nikodemowicza.
1991.08.14 Na lotnisku w Rudnikach około godziny 17 powitany został Ojciec święty - Jan Paweł II, który przybył do Częstochowy na VI światowy Dzień Młodzieży z rodzinnych Wadowic. O godz. 17.10 Dostojny Pielgrzym przejechał z lotniska przez miasto ul. Warszawską, pl. Daszyńskiego, Alejami NMP, al. Sienkiewicza na Jasną Górę gdzie o 17.50 został serdecznie powitany na Szczycie Jasnogórskiego Sanktuarium. Następnego dnia o godz. 9.30 odbyła się Eucharystia Młodych świata pod przewodnictwem Ojca świętego oraz wystąpienie ks. biskupa dr Stanisława Nowaka. Dokonano poświęcenia nowego Seminarium Duchownego wznoszonego przy ul. Barbary. Jan Paweł II uczestnicząc w VI światowym Dniu Młodzieży ofiarował klasztorowi na Jasnej Górze piękny, złoty kielich mszalny.
1993.06.19 Rada Europy przyznała naszemu miastu Honorową Flagę. Częstochowa została wyróżniona jako jedyne miasto w naszym kraju. Uroczystość przekazania Honorowej flagi odbyła się 19 czerwca 1993 roku na placu Biegańskiego. Honorowa Flaga Rady Europy przyznawana była od 1955 roku.
1995.06.20 Mszą świętą na Jasnej Górze nastąpiło uroczyste otwarcie II światowego Kongresu Polonii Medycznej. O godz. 17 w filharmoni w spotkaniu ponad 500 lekarzy z kraju i z zagranicy w imieniu prezydenta Lecha Wałęsy uczestniczył gen. prof. Jerzy Gil. Kongresowych gości powitał marszałek senatu Adam Struzik. Wieczorem uczestnicy Kongresu obejrzeli występ zespołu "śląsk". Honorowe przewodnictwo naukowe nad zjazdem objął prof. Andrzej Schally - laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, mający polski rodowód. Obrady Kongresu potrwały do soboty 24 czerwca.
1995.09.10 Na Placu Biegańskiego o godz. 17 Camille Dimmer, honorowy członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wręczył prezydentowi Tadeuszowi Wronie Honorową Tablicę Rady Europy. Marmurowa płyta z medalem na którym zaczerpnięto z mitologii europejskiej symbole zaostała zamocowana w głównym holu Urzędu Miasta. W uroczystości wzięli udział m. in: przedstawiciele korpusu dyplomatycznego USA, Niemiec, Litwy, Czech i £otwy. Częstochowa była pierwszym w Europie środkowej i Wschodniej miastem, które uhonorowano tym wyróżnieniem. W koncercie pt. "Częstochowianie Częstochowie" prowadzonym przez Annę Szulc wystąpiły muzyczne sławy: pianistka Teresa Czekaj, Ewa Dłubak-Ansaldii - sopran, Bogdan Kurowski - bas i Józef Stępień - tenor oraz zespół Tie Break, braci Pospieszalskich, Janusza "Yaninę" Iwańskiego i Justynę Steczkowską, której ojciec uczył tu niegdyś muzyki.
1998.04.21 Rada Europy postanowiła nadać Częstochowie Grand Prix - swe najwyższe wyróżnienie. Nagrodą, obok honorowego dyplomu i okazałego pucharu było 40 tysięcy franków szwajcarskich, jako stypendia dla "młodych zdolnych" częstochowian. 19 czerwca 1998 roku o godz. 19.30 na Placu Biegańskiego odbyła się ceremonia wręczenia Częstochowie Nagrody Rady Europy "PRIX DE L`EUROPE 1998". Imię Rady Europy otrzymał z tej okazji plac przez Dworcem Głównym.... Przechodnia nagroda w postaci drawnianej tarczy z brązową plakietką, przyznawana corocznie innemu miastu, stanowi stypendium dla grupy młodzieży na wizytę studialną w innych miastach europejskich. Częstochowa jest pierwszym miastem w Europie środkowej i Wschodniej wyróżnionym Nagrodą Europy i znalazła się w gronie takich laureatów jak: Wiedeń (Austria), Bordeux (Francja), Coventry (Anglia), Lozanna (Szwajcaria), Berlin (Niemcy), Bolonia (Włochy) i inne. Jednym z ciekawych obiektów w Częstochowie jest nowy dworzec kolejowy, który zaliczany jest do najnowocześniejszych w Europie.